FREN

FREN SİSTEMLERİ    

    Taşıtlardaki en önemli güvenlik sistemlerinden biri, fren sistemidir. Fren parçalarının herbiri, emniyet komponentidir. Komple bir fren sisteminin performansını, sistem içindeki en zayıf parça belirler. Bu nedenle, tüm parçaların sisteme uygun olması gerekir. Sürücüler, fren sisteminin işlevselliğine % 100 güvenirler. Fakat fren pedalına basıldıktan sonra meydana gelen şey sadece bir etki olarak onların algılanmasıdır.
    Sayısız tehlikeli durumda (otoyolda ani olarak ortaya çıkan engeller ya da bir çocuğun aniden yola atlaması gibi) önemli olan şey, iyi bir reaksiyon ve uygun işlevselliğe sahip bir fren sistemidir. Genel olarak sistem; ana silindir, booster, kampana fren, disk fren, hidrolik boru bağlantıları, valfler ve bazı özel ilave elektronik sistemlerinden meydana gelmiştir. Prensip olarak frenleme, fren balatalarının aracın diskine ve kampanasına uyguladığı sürtünme kuvveti sayesinde gerçekleşir.

Kampana Fren Sistemi 
   Tabla üzerine yerleştirilen her iki pabuç, tekerlek silindiri tarafından hareket ettirilir ve balatalarla kampana arasında sürtünme kuvvetinin oluşmasına neden olur. Ayrıca sistem, el fren sisteminin komponentlerini de içerir.

Servo Fren 
    Sistem basınçlandırılmış fren hidroliğini ön ve arka fren sistemlerine dağıtır. Sürücü tarafından uygulanan pedal kuvveti booster vasıtasıyla arttırılır ve basınçlandırılmış fren hidroliği ana silindir tarafından sisteme dağıtılır.

Disk Fren Sistemi 
    Disk frenler, modern araçlar için her geçen gün önem kazanmaktadır. En büyük avantajları arasında güvenilirliği ve düzgün bir frenleme etkisinin olması, geçerliliğini dünya çapında kabul ettirmiştir.

    Basınç artışıyla beraber piston disk yönünde hareket ettirilir. Bu, iç pabucun dönmekte olan diske doğru hareketini sağlar. Basınç artışı devam ettiği için gövdede zıt yönde hareket ettirilir ve dış pabucun diske doğru hareket etmesine neden olur.

 

 

Ürünlerimiz; 

Ana Merkez tamir takımları

Debriyaj tamir takımları

Ön kaliper tamir takımları

Arka teker tamir takımları

Westinghouse tamir takımları

English EN Turkish TR